Archeolodzy znaleźli nienaruszone jajko z żółtkiem w środku, liczące 1700 lat (foto)
Podczas wykopalisk w Anglii archeolodzy z Oxford Archaeology dokonali niesamowitego odkrycia: kurzego jaja, które ma około 1700 lat, z nienaruszonym żółtkiem i białkiem.
Jajko zostało znalezione w studni życzeń z czasów rzymskich w pobliżu Aylesbury w Buckinghamshire, pisze IFLScience.
Czytaj także: Naukowcy znaleźli szkielet kobiety cierpiącej na reumatoidalne zapalenie stawów w Nubii
Naukowcy zauważają, że niezwykle rzadko zdarza się, aby jajo pozostało nienaruszone przez 17 wieków. Zazwyczaj nawet "dostarczenie jajka z supermarketu do domu w jednym kawałku może być trudne".
Naukowcy uważają, że to jajo z Aylesbury jest pierwszym tego rodzaju odkryciem w rzymskiej Wielkiej Brytanii i może być nawet najstarszym nieumyślnie zachowanym ptasim jajkiem na świecie.
Należy zauważyć, że Rzymianie często używali jajek w pochówkach i jako ofiary dla bogów. Być może to skupisko jaj, w którym znaleziono jajko z Aylesbury, było jednym z tych darów.
Oprócz jaj, archeolodzy znaleźli również wiklinowy kosz, naczynia garncarskie, monety, skórzane buty i kości zwierzęce w pobliżu Aylesbury.
Dla przypomnienia, jedna z największych tajemnic starożytności została rozwiązana: naukowcy odkryli pochodzenie ogromnych kamieni Stonehenge.
Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje o wojnie i wydarzeniach na Ukrainie, zasubskrybuj nasz kanał Telegram!